Green Blood
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Green Blood


 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Robinson Crusoe

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Synapsis.

Synapsis.


Mesaje : 287
Puncte : 5655
Data de inscriere : 01/11/2009
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Robinson Crusoe Empty
MesajSubiect: Robinson Crusoe   Robinson Crusoe Icon_minitime11/5/2009, 01:14

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

În ciuda liniei narative complicate şi a substratului polisemantic, romanul a fost un best-seller încă din primul an de apariţie - 1719. Bazat pe relatarea reală a unui marinar scoţian numit Alexander Selkirk, cartea este totuşi o ficţiune despre personajul Robinson Crusoe, un naugrafiat englez care petrece 28 de ani pe o insulă tropicală din vecinătatea Venezuelei.

După ce părăseşte Anglia, fugind de o carieră în avocatură şi avântându-se pe mare, în septembrie 1651, Crusoe trece printr-o serie de aventuri în urma cărora, într-un final, eşuează pe o insulă pustie unde rămâne absolut singur.

Depăşindu-şi disperarea, îţi construieşte un adăpost lângă o peşteră şi îşi foloseşte toate resursele umane pentru a supravieţui. Cultivă porumb şi grâu şi începe să vâneze. Citeşte Biblia şi devine religios, considerând că nu îi lipseşte nimic decât compania oamenilor.

Îi descoperă însă şi pe aceştia peste câţiva ani, atunci când dă peste un grup de canibali. Salvează din mâna lor un prizonier de culoare pe care îl numeşte Friday (Vineri) şi care devine însoţitorul său. Îl învaţă engleză şi îl creştinează. Împreună, cei doi vor supravieţui singurătăţii, nativilor canibali şi intemperiilor naturii şi vor ajunge, într-un final, înapoi în Anglia.


Vreau sa citesc cartea asta :X
Sus In jos
Dudette

Dudette


Mesaje : 38
Puncte : 5258
Data de inscriere : 25/01/2010

Robinson Crusoe Empty
MesajSubiect: Re: Robinson Crusoe   Robinson Crusoe Icon_minitime1/27/2010, 07:48

Am citit.o acum vreo 2 ani. ATunci eram moarta dupa carte, acum mi se pare plictisitoare. Nu as mai citi.o.
Sus In jos
difficult.song
Moderator
difficult.song


Mesaje : 1470
Puncte : 6865
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 29
Localizare : Sub aripa unui inger intunecat si pe taramul unde pot respira numai vise. Si imi place aici :X

Robinson Crusoe Empty
MesajSubiect: Re: Robinson Crusoe   Robinson Crusoe Icon_minitime1/27/2010, 08:52

si eu am citito acum catva ani.
si de curand am vazut filmul..
Sus In jos
http://strange-song.blogspot.com/
Aeroport de vise

Aeroport de vise


Mesaje : 50
Puncte : 5266
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 30
Localizare : Constanta

Robinson Crusoe Empty
MesajSubiect: Re: Robinson Crusoe   Robinson Crusoe Icon_minitime2/2/2010, 08:42

am citit-o si eu cand eram in clasele primare si am recitit-o acum un an.
e interesanta.
si captivanta.
Sus In jos
http://aeroportdevise.blogspot.com
Poison

Poison


Mesaje : 7
Puncte : 5170
Data de inscriere : 23/03/2010

Robinson Crusoe Empty
MesajSubiect: Re: Robinson Crusoe   Robinson Crusoe Icon_minitime3/24/2010, 01:45

Am citit-o acum un an .
Mi-a placut foarte mult . Este una dintre cartile mele preferate .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Robinson Crusoe Empty
MesajSubiect: Re: Robinson Crusoe   Robinson Crusoe Icon_minitime

Sus In jos
 
Robinson Crusoe
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Green Blood :: Community :: Books-
Mergi direct la: